Реформа заједничке пољопривредне политике – изазови приступа и сарадње

Дана 14. маја 2010. године у Дому Народне Скупштине Републике Србије одржана је Министарска конференција на тему “Реформа заједничке пољопривредне политике – изазови приступа и сарадње“. Конференција је реализована у сарадњи Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије са Привредном коморе Србије, Привредном комором Београда, Задружним савезом Србије, Институтом за економику пољопривреде, а уз подршку агробизнис пројекта УСАИД.  Конференција је имала дводневни програм који је Министарство пољопривреде шумарства и водопривреде припремило за представнике дванаест међународних делегација који су присуствовали отварању 77. Међународног сајма пољопривреде у Новом Саду у суботу, 15. маја 2010 године.

ministrska_konferencija Реформа заједничке пољопривредне политике – изазови приступа и сарадње

Теме Министарске конференције су биле:

• Како политика једнака за све чланице ЕУ може да задовољи потребе међусобно веома различитих пољопривредних структура земаља ЕУ?
  • Каква ће заједничка аграрна политика дочекати Србију на уласку у ЕУ?
  • Предприступни фондови ЕУ – лекције за Србију?
  • На који начин ће се реформа заједничке аграрне политике одразити на земље трећег света и сарадњу са њима?

На Конференцији поред Министра, Саше Драгина на ове теме, као и оне које се тичу појединачне структуре аграрне политике земаља учесница, дискутовали су министри Естоније, Мађарске, Португала, Словачке, Чешке, Хрватске, Македоније, Републике Српске, италијанске регије Фриули Венеција Јулија, као и заменик генералног директора за пољопривреду Европске Уније. Конференцији су присуствовали и представници Института за економику пољопривреде, директор Института др Драго Цвијановић и помоћник директора за привреду др Јонел Субић.