Конкурентност и компаративни одрживи рурални развој Истре и Колубарског региона

Посета Колубарском округу - реализација другог циклуса билатералног пројекта „Конкурентност и компаративни одрживи рурални развој Истре и Колубарског региона“

Конкурентност и компаративни одрживи рурални развој Истре и Колубарског региона Конкурентност и компаративни одрживи рурални развој Истре и Колубарског региона

У оквиру реализације другог циклуса билатералног пројекта „Конкурентност и компаративни одрживи рурални развој Истре и Колубарског региона“ који се реализује у периоду 01.11.2008. до 01.11.2010.године, на основу програма научно-техничке сарадње Републике Србије и Републике Хрватске, Институту за економику пољопривреде из Београда посети је била четворочлана делегација из Института за пољопривреду и туризам из Пореча.
Дана 21.04.2010. године учесници пројекта из Института за економику пољопривреде и Института за пољопривреду и развој из Пореча обишли су:

• Површински коп поља „Д“ у РБ Колубара. Том приликом смо детаљно упознти са радом овог привредног друштва и технологијом рада на површинским коповима овог типа;
  • Расаник „Барошевац“, где смо упознати о техничкој и биолошкој рекултивацији земљишта на коме је завршена експлотација угља. Видели смо воћњаке, рекултивисане површине под ратарским културама и расдника са цвећем и шумским биљем;
  • Дрвену цркву у Брајковцу, која је у време турске владавине на овим подручјима у току ноћи размонтирана, пре триста година превежена из Белановице и намонтирана на место у селу Брајковац где се и данас налази;
  • Етно село у Трбушници, које је настало на рекултивисаном земљишту бивших површинских копова ПД РБ „Колубара“, где ће се заиста моћи лепо одморити и забавити сви туристи који воле овај облик туризма;
  • Локалну цркву у којој се налази спомен костурница погнулих Срба и Немаца из Колубарске битке;
  • Галерију са сталном поставком слика сликара из свих република бивше СФРЈ и галерију предмета и материјала (ископина) које су пронађени ископвањем угља на овом подручју;

Дана 22. 04. 2010. године са колегама из Института за пољопривреду и туризам из Пореча, у организацији општине Лајковац и господина Николе Радуловића посетили смо:

• Марка Милисављевића, значајног узгајивача крава по квалитета грла у Мионичком крају;
  • Удружење пољопривредника "Моба" у Љигу које је основано и регистровано 2002. године. Моба окупља добре домаћине са подручја општине Љиг и других крајева Србије, пољопривредне стручњаке, научне раднике и предузетнике на заједничком послу опоравка и развоја српског села и пољопривреде;
  • Осим тогау у организацији Удружења „Моба“  обишли смо два домаћинства на обронцима планине Рудник у селу Трудељ која се баве руралним туризмом. Прво домаћинство, етно кућа „Завичај“ отворена је 2009.године. Са пуно труда и воље да се очува дух и традиција овог места, са пуно детаља из старог сеоског живота,  у прелепом природном амбијенту, створена је права оаза мира за одмор и рекреацију. У наставку обиласка предела села Трудељ, посетили смо вилу »Милица«, домаћинство власника Милутина Матића, које  поред дивног крајолика на коме се налази (300м надморске висине), такође нуди домаћу храну, угодан смештај, одмор и рекреацију за све оне који су заинтересовани за овај облик провођења одмора.

Кроз поменуте посете истраживачи из Института за пољопривреду и туризам из Пореча су се ближе упознали са природним условима и постојећим потенцијалима Колубарског краја, привредним ресурсима и могућностима за даљи развој руралног туризма. На овај начин обострано је прихваћена идеја о даљој научној сарадњи ова два института, која би имала за циљ покретање руралних ресурса и развој пољопривреде и туризма на подручју Колубарског округа.