Четврти научни и технички партнерски форум у Ровигу

Институт за економику пољопривреде на четвртом научном и техничком партнерском форумуu u okviru EU.WATER projekta

Четврти научни и технички партнерски форум EU.WATER Четврти научни и технички партнерски форум EU.WATER Четврти научни и технички партнерски форум EU.WATER

Делегација ИЕП-а у склопу својих редовних актиности на пројекту «EU.WATER – Транснационални интегрисани менаџмент воденим ресурсима у пољопривреди за потребе ургентне контроле Европских вода» у периоду од 19 – 20 Maja 2011 године боравила је у Ровигу у Италији на «Четвртом научном и техничком партнерском форуму.»  Делегацију из Србије су чинили Проф. др Драго Цвијановић, директор Института за економику пољопривреде из Беогрaда, мр Предраг Вуковић, истраживач-сарадник и Велибор Потребић дипл. инж. мастер, истраживач-сарадник.

У току дводневног рада, током састанка разматране су следеће теме и активности везано за рад на пројекту:

• Техничка питања: 1. Оцена досадашњег напретка рада на пројекту 2. Транснационална Стратегија интегрисаног управљања водама 3. Прелиминарна компаративна анализа угрожености и ризика на основу до сада израђених ГИС мапа 4. Улога пољопривреде у потрошњи и загађењу воде 5. Преглед правила добре пољопривредне праксе која се већ примењује у пројектним подручјима и проналажење главне смернице у обликовању заједничке стратегије земаља партнера на пројекту 6. Конкретни  случајеви и студије за ублажавање фактора нерационалног коришћења воде: резултати и пилот акције 7. Програм рада, смернице и финансијски подстицаји важни за имплементацију пројекта 8. Презентација капацитета за ИПА партнере и 10% осталих партнера чланова пројектног тима.
  • Комуникациона питања: 1. Постојећа активност на WP 2  фази и програм рада до краја трајања пројекта 2. Први циклус едукације (тренинга) одржаног на територији града Панчева: извештај о успешно завршеном процесу едукације пољопривредника и осталих интересних група (стејкхолдера).
  • Финансијска питања везана за пројекат.

На крају састанка су донети општи закључци, дате инструкције и смернице у којима активности на пројекту треба даље да теку, а које је изнео лидер партнер Провинција Ферара из Италије.
Током дводневног боравка домаћин састанка, Провинција Ровиго (Италија), је организовала посету једном успешном пољопривредном газдинству смештеном недалеко од Ровига, где су присутни чланви EU.WATER тима (12 партнера из 8 земаља) имали прилике да се упознају са агро-техничким мерама и средствима које користи овај угледни фармер, у складу са стандардима и начелима добре пољопривредне праксе, а које прописује Европска унија.