Стратешки развојни приоритети локалних сеоских заједница у функцији одрживе одрживе пољопривреде и руралног развоја

Циљеви предложеног под-пројекта

• Опредељење Србије за ЕУ интеграције, захтева пуно уважавање регионалних специфичности приликом дефинисања стратешких планских докумената у области одрживог пољопривредног и руралног развоја. Отуда и потреба да се изради нови, јасно конципиран оквир у виду локалне стратегије одрживог развоја  пољопривреде и села, као одговора на кључна питања развоја у овој области.
    У оквиру Пројекта, у сарадњи са стејкхолдерима на локалном нивоу, биће израђене стратегије одрживе пољопривреде и руралног развоја изабраних локалних сеоских заједница:
  • формирањем СWОТ матрице стања пољопривреде (слику интерних ресурса и ограничења развоја, у контексту шанси и претњи окружења),
  • утврђивањем циљева развоја и
  • дефинисањем инвестиционих активности који би водили реализацији постављених циљева одрживог развоја пољопривреде и пратећих делатности.
Одрживи развој пољопривреде и укупан рурални развој локалних сеоских заједница требало би да буде усмерен у правцу побољшања материјалног и друштвеног статуса локалног становништва, промовисања модела интегралног руралног развоја који се заснива на повезивању руралне са градском привредом, поларизацији аграрне структуре и диверсификацији економских активности на селу.
Наведени стратешки развојни документи, засновани на интегративности и друштвеном концезусу, представљаће неопходну основу за ефикасно дефинисање и реализацију инвестициониих програма и пројеката и привлачење инвеститора у локалну заједницу.
  • Назив водеће Институције корисника гранта
  • Институт за економику пољопривреде, Београд
  • Назив партнера Институције корисника гранта Институт за примену науке у пољопривреди, Београд
  • Крајњи корисници којима ће под-пројекат служити

Реализација пројекта би се одвијала у два округа: Јужно-банатском (АП Војводина) и Моравичком (Централна Србија), а обухватила би следеће кориснике:

• село Глогоњ (локална сеоска заједница), град Панчево (локална самоуправа);
  • село Јасеново (локална сеоска заједница), општина Бела Црква (локална самоуправа);
  • село Заблаће (локална сеоска заједница), општина Чачак (локална самоуправа).